Välj en sida

Personal

Personal

 

Tiina Asp

Tiina Asp

Position

Raisa Autio

Raisa Autio

Position

sakkunnig inom miljökommunikation
raisa.autio@luvy.fi
044 7770 019

Piritta Ekroth

Piritta Ekroth

Position

administrations- och
personalchef
piritta.ekroth@luvy.fi
045 7884 3210

Niina Hätinen

Niina Hätinen

Jaana Kalliomäki

Jaana Kalliomäki

Maria Kihlström

Maria Kihlström

Position

Erkka Laitinen

Erkka Laitinen

Position

Johan Lindholm

Johan Lindholm

Position

fältmästare
certifierad provtagare
johan.lindholm@luvy.fi
044 528 5012

Läs mera om Johan

Kirsi Mansilla

Kirsi Mansilla

Position

Mikko Melasniemi

Mikko Melasniemi

Position

Arto Muttilainen

Arto Muttilainen

Position

fältmästare
certifierad provtagare
arto.muttilainen@luvy.fi
050 047 5092

Läs mera om Arto

Katriina Nummela

Katriina Nummela

Position

Paavo Ojanen

Paavo Ojanen

Tiia Palm

Tiia Palm

Jaana Pönni

Jaana Pönni

verksamhetsledare

Maj Rasilainen

Maj Rasilainen

vattendrags- och fisksakkunnig
områdeskoordinator
maj.rasilainen@luvy.fi
045 7884 3283

Anu Suonpää-Espinola

Anu Suonpää-Espinola

Position

Annika Söderholm-Emas

Annika Söderholm-Emas

områdeskoordinator
projektkoordinator
annika.soderholm-emas@luvy.fi
044 528 5019

Joonas Tammivuori

Joonas Tammivuori

Position

Heidi Tanttu

Heidi Tanttu

Position

Jorma Valjus

Jorma Valjus

Position

vattendrags- och fisksakkunnig
certifierad provtagare
jorma.valjus@luvy.fi
044 528 5004

Läs mera om Jorma

Marja Valtonen

Marja Valtonen

Position

Jussi Vesterinen

Jussi Vesterinen

Position

Juha-Pekka Vähä

Juha-Pekka Vähä

Position

Samkontrollrapporten 2023 gällande Karisåns vattendrag: Avloppsvattnens inverkan på vattenkvaliteten varierar årligen – I Lojo sjö var punktbelastningen den minsta på tio år  

Samkontrollrapporten 2023 gällande Karisåns vattendrag: Avloppsvattnens inverkan på vattenkvaliteten varierar årligen – I Lojo sjö var punktbelastningen den minsta på tio år  

Avloppsvattnens belastning kan tidvis ses som förändringar i vattenkvaliteten i närheten av punktbelastarna i Karisåns vattendrag. Västra Nylands vatten och miljö rf (LUVY) har publicerat en rapport gällande vattenkvaliteteten år 2023 i områdena Hiidenvesi, Lojo sjö och Svartån samt Pojoviken och Ekenäs havsområde. Rapporten täcker en stor del av Karisåns tillrinningsområde från sjön Pyhäjärvi i Högfors längs Svartån ända ut till Östersjö och havsområdet utanför Ekenäs. 

Tilaa uutiskirjeemme

Valitse uutiskirjeet