Övriga undersökningar och tjänster
Övriga undersökningar och tjänster
- Undersökningar av avstjälpningsplatser
- Undersökningar av sediment
- Markundersökningar
- Miljötillståndsansökningar
Mångsidiga tjänster för kundernas behov
Vi producerar utöver de traditionella undersökningarna och utredningarna i anslutning till vatten även andra tjänster. Sådana är t.ex. olika undersökningar i anknytning till avstjälpningsplatser samt mark- och sedimentundersökningar. Vi uppgör även miljötillståndsansökningar samt uppdateringar av tillstånden åt våra kunder.

Bekanta dig med vattnen i Västra Nyland samt skyddet av dem! Vattenskyddsföreningens miljöfostranpaket utan kostnader till skolornas användning
Västra Nylands vatten och miljö rf (LUVY) har gjort ett paket gällande miljöfostran med tonvikt på vattnen. Miljöfostranpaketet gör en bekant med närvattnen i Västra Nyland samt vattenskyddet. Man kan dra nytta av paketet såväl i klassrummet som vid undervisningen utomhus eller på utfärder.