Muut tutkimukset ja palvelut
Muut tutkimukset ja palvelut
- Kaatopaikkatutkimukset
- Sedimenttitutkimukset
- Maaperätutkimukset
- Ympäristölupahakemukset
Monipuolisia palveluita asiakkaiden tarpeisiin
Perinteisten vesiin liittyvien tutkimusten ja selvitysten lisäksi tuotamme asiakkaillemme myös muita palveluita. Tällaisia ovat esimerkiksi erilaiset kaatopaikkoihin liittyvät tutkimukset sekä maaperä- ja sedimenttitutkimukset. Laadimme asiakkaillemme myös ympäristölupahakemuksia sekä teemme lupien päivityksiä.

Tuore vedenlaaturaportti: Siuntionjoen vesistössä paikallisia jätevesivaikutuksia, Pikkalanlahdella näkyy jokivesien tuoma kuormitus
Siuntionjoen vesistöön ja Pikkalanlahdelle kohdistuu pistemäistä kuormitusta Karhujärveen laskevan Risubackajoen latvoille, Stora Lonoksiin ja merialueella Kantvikiin. Kirkkojoen Kivikoskenpuroon ei ole viime vuosina tullut jätevesikuormitusta, vaan kuormitus on koostunut jätekeskuksen pintavalunnasta. Vihdistä Siuntion kautta Itämereen laskevaa Siuntionjokea kuormittavat kuitenkin eniten pelloilta valuvat ravinteet ja kiintoaine. Puhdistetun jäteveden osuus kuormituksesta on Risubackajoen valuma-alueella paikallisesti merkittävä, mutta pieni koko Siuntionjoen vesistöalueella.