Mikä LUVY on?
Mikä LUVY on?
LUVY on aatteellinen yhdistys, joka on perustettu vuonna 1975 edistämään vesiensuojelua toiminta-alueellaan Länsi-Uudellamaalla. Myöhemmin toiminta on laajentunut käsittämään myös ympäristönsuojelun ja ympäristöterveyden, ja tällä hetkellä LUVY edistää vesiensuojelua, ympäristönsuojelua ja ympäristöterveyttä.
Tunnemme alueen vesistöt ja toimijat 50 vuoden kokemuksella.
Toiminta-alue
Toiminta-alueemme määräytyy pääsääntöisesti vesistöjen valuma-alueiden mukaan, kuntarajoja mukaillen. Tutkimme ja suojelemme toiminta-alueemme vesistöjä, kuten Karjaanjoen ja Siuntionjoen vesistöalueita sekä Hankoniemen ja Tammisaaren-Inkoon-Kirkkonummen rannikko- ja saaristoalueita. Alueella sijaitsevat Etelä-Suomen suurimmat järvet – Lohjanjärvi ja Hiidenvesi – sekä Suomen ainoa vuonoksi luettu lahti eli Pohjanpitäjänlahti.
LUVY vaikuttaa vesiensuojeluun myös valtakunnallisesti. Olemme Suomen Vesiensuojelun Keskusliitto ry:n jäsen ja osallistumme vesiensuojelun säädöksien, ohjelmien ja toimintatapojen kehittämiseen valtakunnallisella tasolla.
Yhdistys on alueen vesiensuojelutyön pysyvä yhteistyöfoorumi ja tietopankki. Jäseneksemme voivat liittyä alueella toimivat kunnat, yritykset ja muut yhteisöt. Tule mukaan toimintaamme!
Tuore vedenlaaturaportti: Siuntionjoen vesistössä paikallisia jätevesivaikutuksia, Pikkalanlahdella näkyy jokivesien tuoma kuormitus
Siuntionjoen vesistöön ja Pikkalanlahdelle kohdistuu pistemäistä kuormitusta Karhujärveen laskevan Risubackajoen latvoille, Stora Lonoksiin ja merialueella Kantvikiin. Kirkkojoen Kivikoskenpuroon ei ole viime vuosina tullut jätevesikuormitusta, vaan kuormitus on koostunut jätekeskuksen pintavalunnasta. Vihdistä Siuntion kautta Itämereen laskevaa Siuntionjokea kuormittavat kuitenkin eniten pelloilta valuvat ravinteet ja kiintoaine. Puhdistetun jäteveden osuus kuormituksesta on Risubackajoen valuma-alueella paikallisesti merkittävä, mutta pieni koko Siuntionjoen vesistöalueella.