Välj en sida

Reningsverksingenjör Marja Valtonen

Marja Valtonen

Marja Valtonen

Reningsverksingenjör, certifierad miljöprovtagare
DI – miljöteknik, specialiserad på hantering av utsläpp
marja.valtonen@luvy.fi
044 528 5025
Kielet: suomi, englanti

 

Sakkunnig gällande avloppsvattnens reningsprocesser

Marja Valtonens specialkunskapsområde är avloppsvattenreningsverkens processer och hanteringen av utsläppen. Till hennes arbetsuppgifter i LUVY hör de obligatoriska kontrollerna av avloppsvattenreningsverken och processavloppsvattnen och provtagningar på avloppsvatten processvatten. Marja gör också upp kontrollprogram och miljötillståndsansökningar för reningsverken. Hennes yrkesmässiga specialintresse är, att undersöka förekomsten av skadliga och farliga ämnen i avloppsvattnen. Marja har tidigare under sin yrkeskarriär bl.a. fungerat som reningsverksskötare vid en cellulosa- och pappersfabrik.

Tjänster
  • Avloppsvattenprovtagning
  • Avloppsvattenkontroller
  • Undersökningar av förekomsten av för miljön skadliga och farliga ämnen
  • Miljötillståndsansökningar
  • Kontrollprogram
Publikationer

Marjas rapporter är i huvudsak icke offentliga forskningsrapporter.  Marja producerar även belastningsavsnitten i årsrapporterna gällande ytvattnens samkontroller.

Restaureringen av Mankån, som rinner genom Esbo, Kyrkslätt och Vichtis, har inverkan ända till Östersjön 

Restaureringen av Mankån, som rinner genom Esbo, Kyrkslätt och Vichtis, har inverkan ända till Östersjön 

Förbättrandet av Mankåns vattenkvalitet och tillståndet i naturen startar och koordineras av Västra Nylands vatten och miljö rf (LUVY) samt Vattenskyddsföreningen för Vanda å och Helsingforsregionen rf (VHVSY). Mankåns vattendrag ligger i Nyland inom Kyrkslätts och Vichtis kommuners och Esbo stads område och vattnet rinner ut i Esboviken. Ån är Esbovikens största belastare vilket innebär, att restaureringen har betydande inverkan även på Östersjöns och kustvattens övergödning.

LUVY
Allmän information

Cookies är små textfiler som lagras på din dator eller terminal när du besöker vår webbplats. Vid varje efterföljande besök kommer de att placeras tillbaka på vår webbplats eller någon annan webbplats som känner igen kakan.