Valitse sivu

Mustionkosken voimalaitos on ylin Mustionjoen padoista. (LUVY / Raisa Autio) 

Vaasan hallinto-oikeus on ratkaissut Mustionkosken ja Peltokosken kalateiden vesilupia koskevat valitukset, mutta päätökset eivät mahdollista rakentamisen aloittamista. Hallinto-oikeus hylkäsi valitukset Raaseporin kaupungin Mustionkosken kalatieluvasta, mutta lisäsi lupaan uuden ehdon: luvan lainvoimaisuus riippuu Peltokosken kalatien luvan lainvoimaisuudesta. Peltokosken kalatieluvat – sekä kaupungin että Koskienergia Oy:n hakemukset – palautettiin lupaviranomaiselle uudelleen käsiteltäviksi. 

Aluehallintovirasto myönsi molempiin kalateihin luvat Raaseporin kaupungille jo vuosina 2023 ja 2024, mutta molemmista päätöksistä valitettiin Vaasan hallinto-oikeuteen. Mustionkoskella kalatien toteutustapa olisi tekninen ja Peltokoskelle teknisen kalatien ja luonnonmukaisen kalatien yhdistelmä. Päätöksiin voi vielä hakea valituslupaa korkeimmasta hallinto-oikeudesta. 

Kalateiden toteutustavasta erilaisia näkemyksiä 

Peltokosken kalatien luvasta valituksen tehnyt voimalaitosyhtiö Koskienergia Oy haluaisi toteuttaa voimalaitoksen kalatien kalasulkuratkaisuna. Kalasulku on nimensä mukaisesti sulkuperiaatteella toimiva Borland-kalatie, joka toimiessaan siirtää ylävirtaan pyrkivät vaelluskalat padon alapuolelta sen yläpuolelle.  

Mustionkosken ja Peltokosken kalatiet avaisivat yhteyden aina mereltä Karjaanjoen vesistön latvoille  

Vaellusyhteyksien palauttaminen Itämereltä Lohjanjärvelle ja edelleen Karjaanjoen latvavesille on merkittävä ja pitkäkestoinen hanke, jota LUVY koordinoi. Kaikki valuma-alueen kunnat – Raaseporin, Lohjan ja Karkkilan kaupungit sekä Vihdin ja Lopen kunnat – ovat yhteistyössä vahvasti mukana. Tavoitteena LUVYn ja alueen kuntien Lohikalat Karjaanjokeen 2030 -vesistövisiossa on palauttaa lohikalat vesistöön ja pelastaa häviämisen partaalla oleva jokihelmisimpukan eli raakun kanta Mustionjoessa. Raakku tarvitsee lohia tai taimenia lisääntymiseen, sillä sen toukat kiinnittyvät kalojen kiduksille kehittymään.  

Mustionkosken ja Peltokosken voimalaitokset sijaitsevat Lohjanjärven eteläpuolella melko lähellä paikkaa, josta Mustionjoki saa alkunsa Lohjanjärvestä. Mustionjoen alajuoksulla sijaitsevilla voimalaistopadoilla Åminneforsissa ja Billnäsissä on kalatiet, jotka ovat olleet toiminnassa noin viisi vuotta. Kalateissä liikkuu seurannan perusteella tuhansia kaloja vuosittain, joista toistaiseksi vain murto-osa on lohikaloja. Peltokosken ja Mustionkosken voimalaitospadot ovat viimeiset vaellusesteet Lohjanjärven ja Itämeren välillä.  

Mustionjoen kalatiet ja voimalaitospadot. (LUVY)

Mitä tarkoittavat tekninen kalatie ja luonnonmukainen ohitusuoma? Tietoa löydät täältä: Luonnonmukaiset ohitusuomat, kalatiet ja padot – Vesi.fi aineistopankki 

Lisätietoja:

Jaana Pönni
toiminnanjohtaja
jaana.ponni@luvy.fi
050 575 1738

Juha-Pekka Vähä
hankepäällikkö
juha-pekka.vaha@luvy.fi
040 7750 7727

Oskar Sjöberg
Investointipäällikkö, Raaseporin kaupunki
oskar.sjoberg@raasepori.fi
019 289 2529

Lohikalat Karjaanjokeen -vesistövisio: Karjaanjoen vesistö valuma-alueineen on hyvässä ekologisessa tilassa, raakkujen ja lohikalojen luontainen elinkierto on turvattu ja vesistöjen virkistyskäyttömahdollisuudet ovat monipuolistuneet. Vision sopimusrahoittajat: Raasepori, Lohja, Vihti, Karkkila, Loppi ja Länsi-Uudenmaan vesi ja ympäristö (LUVY). 

Teemme työtä osana Länsi-Uudenmaan vesistökunnostusverkostoa!
Verkosto kokoaa yhteen alueen vesistökunnostajat ja jakaa tietoa vesien tilasta sekä siitä, miten jokainen voi itse vaikuttaa lähivesiin.

LUVY
Yleiskatsaus

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, jotka tallennetaan tietokoneellesi tai päätelaitteellesi, kun käyt verkkosivustollamme. Jokaisella myöhemmällä vierailukerrallasi ne asetetaan takaisin verkkosivullemme tai toiselle verkkosivulle, joka tunnistaa evästeen.